Úvod > Obec Kyselka > Aktuality > Top Gun:Maverick

Scénář: Ehren Kruger, Christopher McQuarrie

Kamera: Claudio Miranda

Hudba: Hans Zimmer, Harold Faltermeyer

Hrají: Tom Cruise, Jennifer Connelly, Val Kilmer, Miles Teller, Ed Harris, Jon Hamm

Jeden z nejlepších pilotů na světě, Pete „Maverick“ Mitchell, se vrací do akce. Do kin s ním přilétá pokračování jednoho z nejoblíbenějších filmů vůbec. Kdo by nechtěl dělat kopilota Tomu Cruiseovi a akčním dramatu Top Gun: Maverick?

Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) k smrti rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve strukturách amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře. Maverick byl navíc vždycky magnetem na průšvihy, což se s armádní kariérou taky docela vylučuje. Pilot je ovšem bravurní, možná ten úplně nejlepší, a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun, které má připravit na úkol, jenž spadá do kategorie Mission Imposssible. Kromě téhle bude muset Maverick zvládnout i jednu obtížnou soukromou misi. Jedním z pilotů, které má připravit do akce, je i Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho kamaráda a navigátora Goose. Znalci prvního Top Gunu vědí, že Goose zahynul, když se neúspěšně katapultoval z neovladatelné stíhačky, pilotované právě Maverickem. A jeho syn mu otcovu smrt klade za vinu. Maverick za žádnou cenu nechce, aby Bradleyho potkal stejný osud jako jeho otce. Přitom si uvědomuje, že pravděpodobnost, že některý z pilotů plánovanou leteckou operaci nepřežije, není vůbec malá.

Představitel hlavní role a producent filmu Tom Cruise chtěl, aby film byl maximálně autentický, sám se proto naučil pilotovat stíhačku a všichni herci-piloti absolvovali náročný výcvik, který umožňoval natáčení za letu přímo v kokpitu, nikoliv na simulátoru před green screenem. „Jako malý jsem měl dva sny. Hrát ve filmu a pilotovat letadlo. Že jsem si je mohl splnit takhle najednou, bylo parádní,“ říká Cruise.“Pocit, že letí ve stíhačce, jsme chtěli dopřát i divákům, a proto jsme šli do vzduchu. V počítačové animaci by to prostě nebylo ono,“ vysvětluje.

Přístupnost:      nevhodné pro děti do 12 let

Žánr:                akční drama

Verze:              anglicky s českými titulky / český dabing

Stopáž:            131 min